پرداخت دریافت انتظامی کرمانشاه انسداد حلقه

پرداخت: دریافت انتظامی کرمانشاه انسداد حلقه چاه غیر مجاز هرسین

گت بلاگز اقتصادی آمار محرمانه را دور بزنیم به واقعیت ناخوشایندی می رسیم ، شاید قیمت رشد اقتصادی در آینده تکذیب شود

آمارهایی که طی این چند سال اخیر تولید شده است به قدری دست خوش هیجانات پرسشها سیاسی و مباحث غیر کارشناسی قرار گرفته که ممکن است در آینده تکذیب شود.

آمار محرمانه را دور بزنیم به واقعیت ناخوشایندی می رسیم ، شاید قیمت رشد اقتصادی در آینده تکذیب شود

به گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان،نرخ شاخص های اقتصادی اگر به موقع درست، منطقی و علمی اعلام شود، نقشه راه را جهت فعالان اقتصادی ترسیم کرده و می تواند در چرخاندن چرخ های اقتصاد، از بین بردن یا کم کردن نقاط ضعف و تهدیدات و زیاد کردن نقاط قوت وقت های کشور کمک رسان باشند.
با اینکه قیمت رشد اقتصادی هر سال باید در اوایل تابستان سال بعد اعلام شود، ولی بانک مرکزی قیمت رشد اقتصادی سال 94 را با تاخیر و در 23 اسفند 95 عنوان کرد.

عبارات مهم : اقتصاد

ابرهیم نکو عضو سابق کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی با بیان اینکه رشد اقتصادی و ساماندهی این امر در گرو تحول شاخص های اقتصادی هست، افزود: اعلام آمارهای مهم اقتصادی باید به طور براق همراه با شرح آن، برگرفته از اصول و قواعد خاص علمی باشد و به موقع اعلام شود، تا فعالان اقتصادی در برنامه ریزی های خود به دولت اعتماد کند.
بیژن عبدی استاد دانشگاه نیز در گفتگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گفت: اصولا آمارها جهت رصد کارشناسان و برنامه ریزان بسیار اهمیت دارد، آیا که بر مبنای بررسی آنها در می یابند که چقدر به اهداف مورد نظر دست یافته اند، همچنین می توانند به آسانی آسیب شناسی کرده و جهت موفقیت زیاد در برنامه ها تجدید نظر کنند.
وی ادامه داد: متاسفانه نوع آمارهایی که طی این چند سال اخیر تولید شده است به قدری دست خوش هیجانات پرسشها سیاسی و مباحث غیر کارشناسی قرار گرفته که بر اساس آن هیچ برنامه ای نمی توان طراحی کرده به طوریکه فقط باید منتظر بود و دید چه کسی چه آمارهایی را اعلام می کند و چقدر با واقعیت جامعه تطابق دارد.
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه بانک مرکزی قبلا رشد اقتصادی سال 94 را 3 درصد اعلام کرده بود، افزود: چندی پیش متوجه شدیم که این نهاد قیمت رشد اقتصادی همین سال را به منفی 3.1 بیان کرده هست، بنابراین بعید نیست که قیمت رشد 11.6 که جهت سال 95 اعلام شده است را بعدها تکذیب کند و آن را کمتر یا منفی عنوان دارد.

عبدی تصریح کرد: این آمارهای ضد و نقیض و متفاوت نشان می دهد که هیچ یک مبنا و پایه علمی ندارد آیا باید راجع به قیمت رشد از دولت مردان رقم های متفاوتی را بشنویم، جهت نمونه قیمت رشد سال 93، هم مثبت و هم منفی، بعدها دریافتیم که این قیمت منفی بوده است.
وی بیان داشت: هنگامی که آماری نداریم یا با تاخیر اعلام می شود چگونه می توانیم جهت سال آینده تصمیم درستی بگیریم، با این شرایط نه می توان دانست کجای کار هستیم و نه راه و مسیر را تعمیر کرد و نه می توان دریافت تخطی کجا صورت گرفته، از این رو همه چیز در تخیل می گنجد و حرف های مسئولان کلی گویی می شود، واقعا نمی دانم دولت مردان چگونه با این آمارها تصمیم می گیرند.
عبدی تصریح کرد: آیا همه چیز حالت محرمانه دارد و آمارها آنقدر دست خوش بازی های سیاسی قرار گرفته و اوج و پایین می شود، بطوری که به لحاظ علمی دیگر قابل استناد نبوده و بر این اساس آنها هیچ تحلیلی را نمی توان ارائه داد.
این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: تمام بهانه بعضی جهت دولت نهم و دهم این بود که قیمت رشد آن به ما رسیده آن هم در شرایطی که تحریم بوده و امکان فروش نفت وجود نداشت،اما اکنون که دولت کنونی مدعی برطرف تحریم ها و برجام است و سهم فروش نفت زیاد کردن یافته بعد علت قیمت رشد منفی چیست؟ هنگامی که دولت اعتقاد است که به همه منابع مالی دسترسی دارد، منابع و کالا وارد کشور شده است و رونق حاصل گشته، بعد قیمت رشد منفی به چه معنی است.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا به لحاظ علمی منفی و مثبت بودن قیمت رشد جهت دو سال متوالی و با این همه تفاوت وجود دارد، افزود: اگر اقتصاد دارای ثبات و پایداری باشد نباید دچار نوسانات شدید در قیمت رشد شود، رشد منفی و مثبت با این همه تفاوت جهت سال های 94 و 95 ناشی از آمار سازی ها هست، واقعیت اقتصاد ما در 4 سال گذشته، استمرار رکود گذشته بود، بنابراین اگر قبول کنیم رکود داشتیم بعد رشدمان همچنان منفی بوده است.
این کارشناس اقتصادی ادامه داد: جهت محاسبات قیمت رشد فرمول های متعددی وجود دارد، در صورت کسر مجموع قیمت کالا و خدمات نسبت به سال پایه گنجانده می شود، از این رو هر تحولی که در صورت کسر به وجود آید می تواند صورت آن را زیاد کردن دهد .بدون اینکه قیمت رشد واقعی زیاد کردن یابد، به عنوان نمونه اگر در حساب های مالی، محاسبات ریالی بر اساس دلار 1100 در آخرهای دوت نهم و دهم پایه گذاری شود و قیمت دلار به 3200 برسد، نشان می دهد که قیمت رشد ما 3 برابر شده، این رقم ها غیر واقعی است و حجم نقدینگی را به شدت زیاد کردن می دهد.
عبدی افزود:وقتی بانک ها خلق پول و اعتبار کرده و دولت هزینه کند، هر چقدر G (خرید یا پرداخت دولت) تحت عناوین متفاوت زیاد کردن یابد، ظاهرا قیمت رشد باید حاصل شود، در حالی که در واقعیت رشدی حاصل نشده و فقط هزینه های دولت زیاد کردن یافته است.
وی گفت: همین طور در بحث نفت تنها قسمتی واقعی که دلارها به اقتصاد ورود می کند، واقعیت این است که ما نمی دانیم چقدر از دلارها در این زمینه به اقتصادمان انتقال یافته شده، چقدر بلوکه و چه میزان به ازای آن جنس های بنجل به ناچار غالب ما کرده اند.
کارشناس اقتصادی افزود: طی برجام متعهد شدیم که کالایی که وارد می کنیم مصارف دوگانه نداشته باشند، یک کمیسیون در S+1 مجموعه واردات را بررسی کرده و معمولا اجازه نمی دهد کالاهای اساسی با تکنولوژی اوج وارد کشور شود و در آخر ناچاریم دسته بیل، سنگ پا، خلال دندان و از این قبیل جنس وارد کشور کنیم، حالا چه شده؟ کالا وارد شده است و دلار به ریال تبدیل شده است و اینها جزو تولیدات ناخالص ملی(GNP)حساب می شوند آیا که حجم کالا و خدمات زیاد کردن یافته، در حالی که این مباحث در واقعیت علت بر رشد نیست.
عبدی راجع به اینکه آیا امسال نیز شاهد رشد نفتی خواهیم بود، تصریح کرد: رشد نفتی یک بار حاصل می شود، با اینکه توانستیم ظرفیت نفتی خود را نزدیک به یک میلیون بشکه برسانیم،اما باید این واقعیت را پذیرفت که این رشد از این طریق دیگر قابل تکرار نیست، بنابراین امسال دیگر شاهد جهش تولید و صادرات نفت نخواهیم بود، همین باعث می شود که قیمت رشد 11.6 اعلام شده است به منفی یا زیر یک عوض کردن کند که بعدها معلوم خواهد شد و همه چیز دچار تناوب شدید می شود.
وی راجع به مخرج کسر فرمول محاسبه قیمت رشد نیز گفت: مخرج کسر محاسبه رشد اقتصادی سال پایه است که متاسفانه آن نیز بازیچه سیاسی شده، به طوریکه معمولا سال پایه را هنگامی که می خواهند رشد را نشان دهند، سال هایی را که بدترین بوده اند به عنوان مبنا قرار می دهند به عنوان نمونه سال 90 و 91 و 76 ولی جهت تورم سال قبل را در نظر می گیرند، این غلط هست، آیا که هنگامی که ملاک جهت رشد سال 76 گزینش می شود قیمت تورم هم باید همین سال در نظر گرفته شود.
عبدی در آخر گفت: این بازی های سیاسی در آمار و ارقام به معنی فریب دادن جامعه است و با این روش اتخاذ شده است رشدی حاصل نمی شود، مسئولان باید به جای این بازی ها با اعلام واقعیت ها، نقاط ضعف و تهدیدات را ببندند، تا زمانی که دنبال این بازی ها باشیم نباید انتظار داشت اتفاقی در اقتصاد کشور حاصل شود.
گزارش از پریسا مهریان
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: اقتصاد | اقتصاد | اقتصادی | اقتصادی | رشد اقتصادی | تولید ناخالص داخلی | کسری بودجه | بانک مرکزی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog